Przygotowanie pacjenta przed aplikacją pijawki lekarskiej

Jeżeli dojdziesz do decyzji, że aplikacja pijawki lekarskiej jest dla pacjenta odpowiednia, możesz wybrać następujące postępowanie. W dzień aplikacji pijawki upewnij się, że pacjent ma dostatecznie dużo czasu na całą procedurę, najlepiej, aby były to dwie godziny. Równocześnie upewnij się, że jest w dobrej psychicznej i fizycznej kondycji. W przypadku gdy tuż przed aplikacją widzisz po pacjencie wyraźne osłabienie czy zdenerwowanie, zauważysz, że ma problemy z oddychaniem lub inne widoczne problemy zdrowotne, lepiej jest nie przykładać pijawki lekarskiej i do aplikacji przystąpić pod nadzorem lekarza lub z kimś, kto ma więcej doświadczenia.

Pacjent przed aplikacją pijawki lekarskiej bierze prysznic tylko w czystej wodzie. Nie może użyć żadnych żeli pod prysznic, perfum, dezodorantów. Pijawka lekarska jest bardzo czuła na zapach. Wszystkie środki, których normalnie używamy do oczyszczenia skóry, mogą wyraźnie pogorszyć jej przyssanie. Pacjent nie powinien też śmierdzieć tytoniem, ponieważ pijawki nie znoszą zapachu papierosów. Palący papierosy musi w dniu terapii unikać palenia a niepalący uniknie palących i miejsc, gdzie pali się papierosy. Pacjent nie może też być pod wpływem alkoholu, czy innych substancji uzależniających.

Przed aplikacją szczegółowo zapoznaj pacjenta z tym, jak będzie przebiegała procedura. W przypadku, gdy masz przed sobą pacjenta, który ma już doświadczenie z aplikacją pijawki lekarskiej, zapytaj go tylko, czy wszystko jest jasne, czy jest przygotowany do procedury i że jeśli tak, możecie przystąpić do procedury przykładania pijawek lekarskich. Jeśli chodzi o nowego pacjenta, należy wyjaśnić cały proces krok po kroku od początku do końca.

Najpierw wyjaśnij pacjentowi, jaką procedurę wybrałeś, czy chodzi o jednorazowe przyłożenie pijawki lekarskiej lub o powtarzanie terapii. Spytaj pacjenta, czy zgadza się z proponowanym leczeniem, jeżeli tak, wyjaśnij mu poszczególne kroki, opisz miejsca, gdzie będziesz przykładać pijawki, następnie opisz, co się faktycznie dzieje, w jaki sposób pijawka się przysysa.