Przygotowanie miejsca pracy lub czego będziesz potrzebować do aplikacji pijawki lekarskiej

Jeszcze zanim zaczniesz aplikować pijawkę lekarską bardzo ważne jest przygotować sobie miejsce pracy i wszystkie pomoce, których będziesz potrzebować.

Miejsce pracy musi być czyste, nie trzeba osiągnąć ekstremalnie higienicznych warunków sterylności, wystarczy, aby otoczenie nie było zakurzone, zanieczyszczone, aby pomoce, których będziesz używał się nie zanieczyściły.

Pomoce: Naczynie, w którym umieścisz pijawki, które będziesz aplikować. Pojemnik ten powinien mieć zamknięcie, aby pijawki nie uciekały. Zawsze po wyciągnięciu jednej pijawki zamykaj naczynie. Aplikujesz pijawkę, a następnie wyjmujesz drugą pijawkę i naczynie znów zamykasz. Kontynuuj pracę dalej w ten sposób. W przygotowanym naczyniu lepiej mieć o dwie do trzech pijawek więcej, niż planujesz zaaplikować, ponieważ nie każda pijawka będzie się chciała wgryźć. Jeżeli pijawka przez dłuższą chwilę nie chce się wgryźć, wymień ją na inną. Wspomnimy o tym więcej w rozdziale o aplikacji pijawki lekarskiej.

Inne pomoce, których będziesz potrzebować, to rękawice chirurgiczne bez pudru. Zawsze przygotuj sobie więcej rękawic chirurgicznych. Pijawki możesz aplikować gołymi rękami, jeżeli się ich nie boisz, lub w rękawicach chirurgicznych bez pudru. W każdym jednak przypadku będziesz potrzebować rękawic chirurgicznych w fazie, kiedy pijawki będą puszczały a z rany będzie leciała krew. Wtedy użycie rękawic chirurgicznych jest jednoznacznie konieczne. Ponieważ pijawki będą puszczały w różnym czasie a krwi może lecieć dość dużo, trzeba mieć pod ręką większą ilość rękawic chirurgicznych.