Pierwsza pomoc albo zacznijmy od tego, co jest naprawdę ważne

Gdybym miał przybliżyć, jak przebiega silna reakcja alergiczna, można powiedzieć, że w każdym przypadku ta reakcja jest indywidualna i trochę różna, ale obecnie możemy powiedzieć, że po aplikacji pijawki lekarskiej człowiekowi, któremu przyłożono pijawkę lekarską, zacznie się pogarszać ogólny stan zdrowia. Poczuje mdłości, miejscowe lub ogólne swędzenie, może go zbierać na wymioty, zamgli mu się przed oczami, kręci mu się w głowie, może mieć poczucie, że zemdleje. Wszystko to przy reakcji anafilaktycznej szybko prowadzi do nagłego obniżenia ciśnienia krwi, czemu towarzyszy niepokój, zimny pot, uczucie zimna, blada skóra, szybki puls, aż człowiek traci przytomność i może nawet przestać oddychać. W takim przypadku jest bardzo istotne, aby obecna osoba znała jednak proces od samego przyłożenia pijawki do pojawienia się reakcji alergicznej, tzn. w jaki sposób następuje reakcja alergiczna a także, aby była świadoma podstawowych rzeczy.

Jedną z podstawowych rzeczy jest czas. W przypadku, gdy człowiek przestanie oddychać, mamy na resuscytację cztery do siedmiu minut. Jeżeli mózg nie ma dopływu tlenu, po czterech minutach następują w nim zmiany a po siedmiu minutach powstają nieodwracalne zmiany i grozi śmierć. Ważne jest zachować spokój, nie wpaść w panikę. Po prostu myśleć o tym, że masz tylko określony zakres czasu, w którym możesz wykonać resuscytację.

W pierwszym rzędzie zapobiegaj dalszemu działaniu alergenu, czyli usuń pijawkę. Pijawkę lekarską usuń tak, że końcówkę palca namoczysz w przygotowanym spirytusie a ten tylko delikatnie przyłóż pijawce do głowy. Ona kiedy poczuje spirytus, automatycznie puści. Potem zaklej ranę.Substancje zawarte w ślinie pijawki rozrzedzają krew, co oprócz efektu zdrowotnego powoduje, że rana gorzej się spaja. Zaklejając ranę ograniczysz krwotok i zapobiegniesz zanieczyszczeniu rany. Użyj sterylnych kompresów z gazy o warstwie jednego centymetra. Musisz pamiętać o tym, aby mieć spirytus i podstawowe materiały opatrunkowe pod ręką.