Opatrzenie rany po aplikacji pijawki lekarskiej

Opatrzenie rany po aplikacji pijawki lekarskiej należy podzielić na dwie części. Pierwsza część dotyczy okresu, kiedy wszystkie pijawki jeszcze się nie odczepiły, chodzi wtedy o częściowe opatrzenie rany, którego celem jest, aby po pacjencie nie ściekała krew. Użyj kompresów z gazy lub waty czy też tamponów z waty. Kiedy pijawka puści a Ty nie jesteś jeszcze gotowy finalnie opatrzyć rany, odłóż pijawkę do przygotowanego naczynia a do rany przyłóż jeden z materiałów opatrunkowych, na który się zdecydowałeś. Celem nie jest zatamować krwawienie, bo jak już wspominałem, krwawienie po aplikacji pijawki lekarskiej ma swoje znaczenie. Gaza czy wata jako materiały chłonne będą wchłaniać wyciekającą krew, aby nie ciekła po skórze pacjenta i nie zabrudziła przestrzeni dookoła niego.

Często dyskutuje się, czy używać sterylnego materiału czy wystarczy niesterylny. Ogólnie można polecić raczej sterylny materiał. Z praktyki i stażu, które odbywałem w centrach, gdzie ściśle zajmowana się hirudoterapią, bardzo często spotykałem się z używaniem niesterylnego krycia rany a to z tego powodu, że pijawka na tyle opatrzy ranę, że jest właściwie wykluczone, aby w okresie do 24 godzin od aplikacji dostała się do niej infekcja. Takie postępowanie potwierdzone jest przez tysiące pacjentów. Z drugiej strony, każdy lekarz będzie obstawać przy tym, aby bezpośrednio na ranę użyć sterylnego materiału, co jest zrozumiałe.

Odstęp czasowy między tym, kiedy puści pierwsza a kiedy ostatnia pijawka, to może być 20 do 30 minut. Kiedy czekasz, aż puszczą ostatnie pijawki, kontroluj wzrokowo przyłożone tampony. Często się zdarza, że któryś z tamponów napełni się krwią na tyle, że jego objętość już nie wystarczy a krew znów zacznie ściekać po naskórku pacjenta, w takim przypadku usuń tampon, następnym tamponem wytrzyj cieknącą krew a do rany przyłóż nowy tampon. W ten sposób skontroluj i opatrz wszystkie rany po każdej pijawce, która już puściła, do momentu, kiedy puści ostatnia, a następnie przejdź do finalnego opatrzenia rany.