Hirudoterapia (z łaciny „hirudo“ – pijawki) to leczenie pijawkami. Używano jej już tysiąc lat przed Chrystusem. Pijawek lekarskich używali już faraoni egipscy, wzmianka o pijawkach jest też w Biblii i Koranie. Już w dawnych dokumentach znajdziemy dowód, że na przykład mądra Kleopatra za pomocą pijawek wyleczyła się z poważnej choroby i zarządziła uchwycić je na ścianach piramid na dziesięć generacji. Z pomocą pijawek ulżyli cierpiącym pacjentom również wielcy lekarze jak Hipokrates, Galen i Awicenna.
W średniowiecznej Europie pijawki były oficjalnie uznane w leczeniu wielu chorób.

W 19., nie tak odległym stuleciu, Rosja sprzedała 27 milionów pijawek a ich pomocy używali rolnicy, delikatne panie jak też osobistości królewskie.

Obecnie, na całym świecie wzrosło zainteresowanie leczeniem pijawkami. Nie jest to jednak żadna modna fanaberia, jest to oznaką, że ludzie stają się bardziej świadomi i zaczynają starać się o swoje zdrowie. Ten sposób staje się popularny, ponieważ łączy umiejętności farmakologii, refleksologii i oczyszczania ciała. Pijawka to rodzaj żywej igły, która sama znajdzie biologiczny aktywny punkt, do którego się wgryzie. Metoda ta jest dlatego o wiele prostsza jak również bezpieczniejsza niż klasyczna akupunktura. Oprócz tego pijawki wypuszczają do krwiobiegu swoją ślinę, która zawiera ponad sto różnych biologicznie aktywnych substancji, które normalizują ciało.

Hirudoterapia pomaga w dużej liczbie chorób, może uchronić przed operacją a często jest to jedyne narzędzie, które pomaga pacjentom w: endometriozie, mięśniakach macicy, hemoroidach, żylakach, zakrzepowym zapaleniu żył czy cystach na jajnikach, itd.

Jakie choroby leczy pijawka lekarska możesz przeczytać tu: Leczenie pijawką lekarską

Hirudoterapia jest skuteczna także w urologii, w problemach z potencją, prostatą, chorobach nerek, wtórnej niepłodności u mężczyzn. Z dużym powodzeniem pijawki są używane też w celach kosmetycznych: na cellulitis, zmarszczki, blizny, trądzik młodzieńczy, itd.

Hirudoterapia jest skuteczna także w urologii, w problemach z potencją, prostatą, chorobach nerek, wtórnej niepłodności u mężczyzn. Z dużym powodzeniem pijawki są używane też w celach kosmetycznych: na cellulitis, zmarszczki, blizny, trądzik młodzieńczy, itd.

Pijawki pomagają wyleczyć trądzik, przeczos, piodermię, dermatozy, łuszczycę, atopowe zapalenie skóry, egzemę czy sklerodermię. Leczenie pijawkami pomaga też w bezsenności, bólach głowy, zawrotach głowy, nerwowości i migrenie, zapaleniu nerwu słuchowego, reumatyzmie, reumatoidalnym zapaleniu stawów, artretyzmie, chorobie zwyrodnieniowej stawów i lezji kości i stawów po urazach.

Hirudoterapia jest skuteczna w leczeniu chronicznych zapalnych stanów macicy, mastitis, zapaleniu pochwy, dysfunkcji jajników, symptomów menopauzalnych, zaburzeniach menstruacji. Pomaga leczyć i zapobiegać powikłaniom spowodowanym zapaleniem przydatków lub poronieniem.

Terapia pijawkami pomaga także w wielu chorobach kardiowaskularnych i płucnych: wysokim ciśnieniu, miażdżycy, anginie, CHD, astmie oskrzelowej, zapaleniu oskrzeli, fibrozie. Terapia pijawkami jest skutecznie używana także w prewencji udaru i zawału serca.

Hirudoterapia łagodzi zaparcia i zrosty brzuszne, zapalenie pęcherzyka żółciowego, kamienie żółciowe, stan zapalny żołądka, zapalenie trzustki, zapalenie jelita grubego, zapalenie dwunastnicy, marskość wątroby, dyskinezie dróg żółciowych i innych chorobach wątroby, podobnie jak w przypadku zaburzeń metabolicznych: otyłości, cukrzycy. Pijawki leczą również zapalenie zatok przynosowych, zapalenie ucha środkowego, znacząco pomaga z siniakami, złamaniami i zmniejszają opuchliznę.

Pijawki lekarskie są hodowane w zakładach biologicznych i przed użyciem są sterylne. Pijawki powinny być pod nadzorem hirudoterapeuty, aby odpowiednio zidentyfikować leczenie, miejsce przyłożenia oraz liczbę pijawek.