Aplikacja pijawki lekarskiej

Jeśli będziesz się kierować zaleceniami, czy też będziesz unikać naczyń krwionośnych i obszarów, gdzie jest cienka tkanka – obszarów głowy, szyi, słabych miejsc, obszarów palców rąk i nóg – przy używaniu średniej wielkości pijawek lekarskich jest nieprawdopodobne, że może dojść do dużych problemów. W przypadku, gdy zdecydujesz się użyć dużych pijawek lekarskich, musisz dokładnie znać anatomię człowieka i być bardzo ostrożny, ponieważ problem z przegryzieniem naczyń krwionośnych może być naprawdę duży. Średnia pijawka wgryza się na głębokość około 1 do 1,5 milimetra. Im większa jest pijawka, tym głębiej się wgryzie a rana będzie większa tak na głębokość, jak też na szerokość. Większa pijawka ma większe szczęki.

Na zakończenie tego rozdziału przyjrzymy się jeszcze metodom aplikacji pijawki lekarskiej.

Metoda pierwsza: Zostawiamy pijawkę przez cały czas przyssania, dopóki sama nie puści. Tej metody używa się najczęściej, dlatego że podczas niej pijawka maksymalnie stymuluje miejsce aplikacji. Sama i w swoim tempie aktywnie ssie krew i w tym czasie do rany wypuszcza razem ze swoją śliną materiał biologiczny, który ma wartość terapeutyczną. Trzeba sobie uświadomić, że na różnych etapach ssania pijawka wypuszcza ślinę z różnym składem chemicznym, na początku jest w nich więcej substancji, które pomagają rozrzedzić krew i obniżają ból a pod koniec więcej tych, które opatrują ranę, aby nie doszło do infekcji i aby się dobrze scaliła. Naruszając ten naturalny proces, naruszymy też proces leczenia. Dlatego nigdy bez powodu nie zabieraj pijawki z miejsca zanim sama nie zechce.

Metoda druga: Pijawkę zostawiamy przez określony czas, zazwyczaj 20 do 30 minut od wgryzienia. W określonych przypadkach można zdjąć pijawkę szybciej, po 20 do 40-tu minutach, kiedy pijawka jest w najaktywniejszej fazie.